Na delavnici »Čebelji produkti in zdravilne rastline«, ki bo v okviru dogodka Razhodnja potekala v soboto, 12. 11. od 11. ure na Čatežu pri Trebnjem, bodo obiskovalci spoznali vrsto bolj ali manj znanih čebeljih produktov in njihovo uporabo. Nekatere lahko kombiniramo z zdravilnimi rastlinami, nekatere ne. Vrsto zanimivih informacij vam bo posredovala zeliščarica in čebelarska turistična vodnica Jožica Bajc Pivec.
Zaželjene so prijave na brezplačno predavanje – in sicer na info@nacatez.si ter na telefonsko številko 031 612 083.
Ko je človek ugotovil, da divje čebele v drevesnih deblih skrivajo sladek med, jim ga je začel redno pobirati. Skozi stoletja jih je udomačil. V različnih delih sveta imajo različne vrste čebel, ki se razlikujejo po načinu življenja, karakterju in delavnosti
Na našem območju se je razvila naša medonosna kranjska čebela, tudi kranjska sivka ali kranjica, Apis mellifera carnica. ki slovi po svoji umirjenosti in pridnosti. Na splošno je sive barve, z zašiljenim zadkom, na katerem so temno rjavi obročki, prekriti s sivimi dlačicami . Zanimivo je brskanje po starih zapisih, poslušanje pripovedi starih dedov in babic o tem, kako je bila včasih čebela pomemben del življenja, in kako so si pomagali lajšati težave vsakdanjega življenja z njenimi izdelki. V današnjem času se ljudje vedno bolj zavedajo, kako si lahko pomagajo pri krepitvi zdravja z medom, matičnim mlečkom, propolisom, …